Styczeń w ogrodzie – moje TOP5 – o czym warto pamiętać

Śnieg za oknem, minusowa temperatura i puszysta warstwa białego śniegu zachęcają do obcowania z ogrodem. Jeśli tylko wyjrzy słońce ciągnie nas do lasu, nie tylko na spacer… i właśnie o czym warto pamiętać, jakie prace wykonać.

Śnieg na trawniku

Pamiętajmy, że długotrwałe zaleganie grubej warstwy śniegu na trawniku (co ostatnio się u nas praktycznie nie zdarza) jest przyczyną powstawania choroby trawy jaką jest np. pleśń śniegowa poprzez niedotlenienie. Starajmy się, oczywiście z głową, nie chodzić po takim trawniku ubijając go lub w miarę możliwości usuwać śnieg na pobliskie rabaty.

Serwis i przygotowanie sprzętu ogrodniczego do sezonu

Przerwa zimowa to idealna pora by zająć się naszym sprzętem do pielęgnacji ogrodu. Czyścimy narzędzia, ostrzymy sekatory, nożyce, wymieniamy części eksploatacyjne w kosiarkach takie jak filtry, oleje itp. Jeśli nasz sprzęt uległ awarii, z którą nie możemy sobie poradzić sami, styczeń to najlepszy moment by umówić się na serwis (później kolejka oczekiwania może być tylko dłuższa).
Warto także teraz pomyśleć o nawozach, środkach ochrony roślin i zaopatrzyć się w te, które będą potrzebne nam w sezonie.

Podlewanie roślin rosnących w donicach

W zimie często zapominamy o roślinach rosnących na tarasie czy balkonie. Nic bardziej mylnego one również potrzebują wody by przetrwać ten okres roku. Kiedy na zewnątrz nie ma mrozu warto podlać rośliny odpowiednią ilością wody, nie zapomnijmy także o choince, którą zakupiliśmy w tym roku wyjątkowo w doniczce i chcemy ją na wiosnę posadzić w ogrodzie.

Bielenie drzew owocowych

Które ma ochronić je przed pękaniem kory, spowodowanym przez zmiany temperatur pomiędzy dniem i nocą, warto wykonać właśnie w najzimniejszym miesiącu roku. Sporządzoną mieszanką wapna z wodą nanosimy na konary drzew i grube gałęzie.

Pierwsze cięcie krzewów liściastych

Wbrew powszechnej opinii cięcie zaczynamy już w styczniu w dni bez mrozu. Na pierwszy ogień idą najbardziej odporne gatunki m.in. agrest, bez czarny, pigwowiec, porzeczka, jagoda kamczatka, czy rokitnik. Usuwamy ubiegłoroczne kwiatostany hortensji bukietowej czy ogrodowej.

Wspomóżmy naszych lotnych sąsiadów wysypując nasiona i wieszając słoninkę.

PS. Czy chronię rośliny przed zimą? Nie, nie okrywam roślin na zimę.
Podczas wyboru roślin do ogrodów Klientów staramy się korzystać z tych, które świetnie radzą sobie w naszej strefie klimatycznej.